Wady

Czy badania nad zielona kawą przekonały wszystkich?

W ostatnim czasie obserwuje się wzrastającą popularność ekstraktu z zielonych ziaren kawy, który został okrzyknięty nowoodkrytym cudem dietetycznym. Sceptycy apelują jednak o zdrowy rozsądek i nieprzyjmowanie tych wiadomości z przesadnym entuzjazmem. Podkreślają, że badanie wykazujące odchudzające działanie zielonej kawy zostało przeprowadzone na bardzo małej i, ich zdaniem, niezbyt reprezentatywnej grupie osób oraz trwało stanowczo za krótko, by można było uznać je za całkowicie przekonywujące. W dalszym ciągu brakuje całościowych badań, które potwierdziłyby wiarygodność dotychczasowego odkrycia.

Czy zielona herbata jest nowym dietetycznym cudem?

W opinii osób nie do końca przekonanych, nawet jeśli zielona kawa wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej, to z pewnością nie zastąpi podstawy tradycyjnego odchudzania, czyli właściwej diety i przynajmniej minimalnej aktywności fizycznej. Badacze nie zniechęcają więc do przyjmowania ekstraktu z zielonej kawy, czy samego jej picia. Podkreślają jednak, że należy traktować ją jedynie jako uzupełnienie diety, a nie cudownie działający preparat, który wykona za nas całą pracę związaną z utratą zbędnych kilogramów. Na odkrycie takiego środka wciąż musimy czekać, licząc na kolejny naukowy cud. Zanim to nastąpi, najlepszym rozwiązaniem będzie zmiana nawyków żywieniowych i przekonanie się do wysiłku fizycznego.

Co może niektórych zniechęcać do sięgnięcia po zieloną kawę?

Przeciwników picia zielonej kawy zniechęca jej nieco kwaskowaty smak i brak ukochanego przez smakoszy kawy aromatu. Zielona kawa stała się ostatnio bardzo popularna, bo jej producenci obiecują znaczny spadek masy ciała bez zmiany zwyczajów żywieniowych i bez dodatkowych ćwiczeń fizycznych. Obietnicom tym towarzyszą jednak wątpliwości, czy dotychczas przeprowadzone testy rzeczywiście takie opinie potwierdzają.

Na co mogą wskazywać wyniki badań australijskich naukowców?

Australijscy naukowcy postanowili to sprawdzić przeprowadzając eksperyment na myszach pozostających na wysokotłuszczowej diecie. Zauważono, że osobniki, którym przez 12 tygodni badania podawano kwas chlorogenowy (CGA) tyły tak samo, jak te, które go nie otrzymywały. Co więcej, badacze są przekonani, że kwas chlorogenowy zwiększał u myszy ryzyko wystąpienia tak zwanego syndromu metabolicznego, który często prowadzi do cukrzycy typu drugiego. U myszy, którym podawano CGA zauważono między innymi wyższą odporność na insulinę i odkładanie się w komórkach wątroby większych ilości tłuszczu. Australijscy uczeni są zdania, że myszy są wystarczająco dobrym modelem ludzkiej fizjologii, by wysnuć hipotezę, że w przypadku organizmu ludzkiego może być podobnie. Jest to jednak sprawa dość dyskusyjna.

Czy działanie zielonej herbaty jest adekwatne do jej ceny?

Przeciwnicy zielonej kawy twierdzą, że pomimo dość wysokiej ceny jej działanie bez wydatnej pomocy z naszej strony jest raczej niewielkie. Z uwagi na to, że zielona kawa powstaje z niepalonych ziaren, pozbawiona jest tradycyjnego aromatu klasycznej „małej czarnej”, co więcej dla niektórych jest po prostu niesmaczna. Z tego powodu w kuracjach opartych na właściwościach zawartego w ekstrakcie zielonej kawy kwasu chlorogenowego nie stosuje się kawy jako płynu, ale w postaci suplementu diety.

Czy przyrządzenie naparu z zielonych ziaren kawy jest trudne i czasochłonne?

Przyrządzenie naparu bezpośrednio z zielonych ziaren kawy, chociaż znacznie mniej kosztowne, może być jednak dla niektórych osób nieco kłopotliwe. Wymaga bowiem ono wstępnego rozbicia ziaren w moździerzu, ponieważ wrzucanie całych ziaren zielonej kawy do elektrycznego młynka zazwyczaj powoduje jego zniszczenie lub uszkodzenie ze względu na ich dużą elastyczność i sprężystość. Rozbite ziarna mogą być następnie zmielone w ręcznym lub mechanicznym młynku do kawy. Rozdrobnione ziarna trzeba zalać wrzątkiem i odczekać kilka minut na zaparzenie naparu.

Jeden komentarz do “Wady”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *